Raamatupidamise alused - algkursus
Täienduskoolitusasutuse nimetus: AS Dialoog
Õppekavarühm „ Ärindus ja haldus: majandusarvestus“
Õppe kogumaht (akadeemilistes tundides): 140 akadeemilist tundi, millest 80 ak. tundi on kontaktõpet ja 60 tundi iseseisvat tööd.
Õppekava koostamise alus: Eesti Vabariiki seadusandlus
Sihtgrupp ja õppe alustamise tingimused: Täiskasvanud, kes soovivad alustada või edukalt jätkata raamtupidamise tegevus ona firmas või väikses ettevõttes.
Õppe eesmärk:
- Raamatupidamisõppe pakub mitut võimalust oma teadmisi arendada ja täiendada majandusarvestuse valdkonnas.
Raamatupidamise alused on kursus algajatele, kelle eesmärk on saada hiljem iseseisvalt hakkama väikefirma raamatupidamisega.
Õppekava sisu kirjeldus
- Finantsarvestus kui majandusarvestuse üks liikidest. Raamatupidamise olemus ja funktsioonid. Raamatupidamiskohustus. Hea raamatupidamistava.
- Raamatupidamise õiguslikud alused. Rahvusvahelised arvestusprintsiibid.
- Raamatupidamises kasutatav seadusandlus: raamatupidamisseadus, äriseadustik, maksuseadused ning muud seadused, juhendid ja määrused.
- Raamatupidamise sise-eeskiri. Audiitorkontroll.
- Bilansi mõiste ja struktuur. Ettevõtte vara ja kapital (vara moodustamise allikad). Bilansikirje. Ettevõtte majandustehingud ja nende mõju bilansile.
- Konto olemus ja struktuur. Kontode liigid. Kontoplaan. Kahekordse kirjendamise olemus. Lausendi mõiste ja liigid. Majandustehingute kajastamine kontodel.
- Arvestustsükli olemus. Majandustehingute dokumenteerimine. Dokumendi rekvisiidid. Dokumendi liigid. Arvestusregistri mõiste. Päevaraamat. Pearaamat. Käibeandmik.
- Käibevara mõiste ja liigid. Kassa- ja pangatehingute arvestus. Nõuete (müügitehingute) arvestus. Ebatõenäoliselt laekuvad arved.
- Varude arvestus. Ostutehingute arvestus. Ettemaksete arvestus. Inventeerimine.
- Tulevaste perioodide kulud.
- Käibemaksuseadus. Põhivara mõiste ja liigid. Pikaajaliste finantsinvesteeringute arvestus. Materiaalse põhivara arvestus (soetamine, rentimine, müük, likvideerimine). Materiaalse põhivara amortiseerimine.
- Immateriaalse põhivara koostis, hindamine, arvestus. Maksuamortisatsioon.
- Kohustuste olemus ja liigid. Lühiajalised kohustused ja nende arvestus.
- Palga arvestus. Sotsiaalmaksu arvestus. Sotsiaalmaksuseadus. Tulumaksuseadus.
- Pikaajalised kohustused ja nende arvestus.
- Omakapitali olemus ja struktuur. Aktsiakapital ja selle arvestus.
- Reservide moodustamine ja arvestus. Jaotamata kasumi kujunemine ja arvestus. Tehingud aktsiatega.
- Ettevõtte tulemi arvestus. Kulude ja tulude arvestus. Kulu- ja tulukontode sulgemine. Tulemi (kasumi või kahjumi) kujunemine.
- Kasumiaruanne. Puhaskasumi jaotamise arvestus.
- Ettevõtte tuludeklaratsioon ja tulumaksuseadus.
- Ettevõtte majandusaasta aruanne, selle eesmärk ja struktuur. Tegevusaruanne. Majandusaasta kasumi jaotamise otsus. Audiitori järeldusotsus.
- Raamatupidamisaruanne: bilanss, kasumiaruanne, rahavoogude aruanne, omakapitali liikumise aruanne ja mitmesugused lisad.
- Finantsanalüüs: maksevõimelisuse näitajad, ettevõtte tegevustulemuste näitajad.
- Tunnis tehakse palju praktilisi ülesandeid. Finantsanalüüs: kapitali struktuuri näitajad, rentaabluse näitajad.
Õppematerjalid
- Raamatupidamise seadus https://www.riigiteataja.ee/akt/109052017030
- Käibemaksuseadus https://www.riigiteataja.ee/akt/124042018004
- Tulumaksuseadus https://www.riigiteataja.ee/akt/120042018008
- Puhkuseseadus https://www.riigiteataja.ee/akt/13126478
- Õppematerjalide valik on mitmekesine – kasutatakse Raamatupidamise Toimkonna juhendeid, raamatupidamist puudutavaid seadusi, AS Rafiko välja antud käsiraamatuid, näiteks "Kuidas koostada majandusaasta aruannet", "144 majandustehingut raamatupidamises" jms, www.raamatupidaja.ee käsiraamatuid, Äripäeva kirjastuse ja TTÜ kirjastuse välja antud käsiraamatuid ning mitmesuguseid muid materjale. Valik suureneb iga aastaga, kuna seadusemuudatuste ja uuenduste tõttu muutub pidevalt ka raamatupidamine.
Õpingute lõpetamise nõuded
Kursuse lõpus viiakse läbi lõputest.Edukalt on kursuse läbinud need, kes eksamil on 100 punktist saanud vähemalt 70 punkti, ja neile väljastatakse tunnistus, kuhu märgitakse eksamitulemused osaoskuste kaupa.
Koolitaja kompetentsust tagava kvalifikatsiooni või õpi- või töökogemuse kirjeldus:
Kursus Raamatupidamise alused läbi viivad õpetajad, kes om töötanud vähemalt 3 aastat pearaamatupidajana, omavad kõik õpetaja kvalifikatsiooni ja täiskasvanutele õpetamise pikaajalist kogemust.
Õppekava koostas: Jelena Beljaeva 2.02.2018
Kinnitas: Natalja Maksakova – Dialoogi Narva esinduse juhataja 2.02.2018
Üles
|